LAMA ENERGY GROUP prodala část kanadských aktiv

04. 05. 2016
LAMA ENERGY GROUP prodala část kanadských aktiv

Skupina LAMA ENERGY GROUP oznamuje, že 1. 5. 2016 podepsala její kanadská dceřiná společnost PETROLAMA ENERGY CANADA Inc. smlouvu se společností Secure Energy Services Inc. na prodej některých svých aktiv (zejména terminálu na úpravu surové ropy v provincii Saskatchewan a souvisejících zásob). Celkový výnos z této transakce dosáhne přibližně 63 milionů CAD (kanadských dolarů). Vypořádání transakce proběhne v průběhu května 2016.

PETROLAMA ENERGY CANADA Inc. pokračuje nadále ve své obchodní činnosti v Kanadě a USA. Tato transakce se netýká společnosti PETROLAMA NAMUR OIL SANDS EXPLORATION INC. vlastnící licenci na těžbu ropy v kanadské provincii Alberta, která zůstává v portfoliu firem LAMA ENERGY GROUP.

LAMA ENERGY GROUP tímto krokem využila příležitosti k realizování významného zisku z částečného odprodeje svých aktiv v tomto teritoriu. Získané finanční prostředky budou použity primárně na další rozvoj stávajících aktivit a projektů společností skupiny LAMA ENERGY GROUP.

Pavel Stuchlík, finanční ředitel LAMA ENERGY GROUP, k tomu uvádí: „Terminál na zpracování surové ropy jsme mohli nadále provozovat s významným ziskem, nabídka na odprodej ale byla skutečně výhodná. Dosáhli jsme mnohonásobného zhodnocení části našich kanadských investic v průběhu pouhých 3 let a zároveň získali významné prostředky na další rozvoj skupiny.“

Kanadským aktivitám skupiny se i přes světový pokles cen ropy daří. Za rok 2014 měla PETROLAMA ENERGY CANADA Inc. tržby ve výši 22 miliard Kč a EBITDA ve výši 227 mil. Kč (údaje společnosti za rok 2015 budou zveřejněny v rámci výroční zprávy celého holdingu). Skupina LAMA je na kanadském trhu s ropnými produkty aktivní již od roku 2010. Její počáteční investice do terminálu na zpracování surové ropy v provincii Saskatchewan, který byl spuštěn do ostrého provozu v září 2013,  byla ve výši 8 miliónů USD.

O LAMA ENERGY GROUP

LAMA je česká soukromá investiční skupina zaměřená na průzkum, těžbu a obchod s energetickými komoditami a na dodávku telekomunikačních služeb koncovým zákazníkům v segmentu domácností v České republice. Mezi české dceřiné společnosti holdingu patří LAMA energy, která dodává plyn a elektřinu zákazníkům v České republice i na Slovensku, LAMA GAS & OIL, která těží plyn a ropu na jižní Moravě, virtuální mobilní operátor LAMA MOBILE či teplárny Otrokovice a Kyjov. Skupina své podnikatelské aktivity v oblasti obchodu, úpravy i těžby ropy také úspěšně realizuje v Kanadě prostřednictvím společností PETROLAMA ENERGY CANADA a PETROLAMA NAMUR OIL SANDS EXPLORATION INC. Další významnou součástí holdingu je společnost DIGI CZ, která provozuje přední českou satelitní televizi Nová DIGI TV. Tržby LAMA ENERGY GROUP za rok 2014 dosáhly 28 miliard Kč a EBITDA 703 miliónů Kč.